Історія церкви

Назву «адвентисти сьомого дня» було прийнято в 1860 році. Люди, які обрали цю назву, вирішили виразити в ньому свої відмітні переконання: дотримання святого Божого дня у сьомий день тижня і впевненість в швидке друге пришестя Ісуса. Видавнича асоціація адвентистів сьомого дня була зареєстрована в 1861 році. У 1863 р. була формально заснована Генеральна конференція адвентистів сьомого дня.

Народження формальної організації відбулося на початку 1860–х років. Адвентисти йшли до створення власної організації кілька десятиліть. Її корені сягають до часів апостолів, оскільки піонери адвентистської Церкви бачили себе продовжувачами новозавітних традицій.

На початку дев’ятнадцятого століття дослідники Біблії в усьому світі писали і говорили про близькість Другого пришестя Ісуса. Глибоке вивчення пророцтв Даниїла та Об’явлення призвело багатьох до висновку, що пророчі періоди незабаром закінчаться. Мануель де Лакунза, чилійський єзуїт, досліджував Біблію 20 років, перш ніж написати свою працю під назвою «Пришестя Месії в славі і величі». Праця Лакунзи була переведена на англійську мову лондонським проповідником Едвардом Ірвінгом, який доклав її до звіту про першу Ольберську конференцію по пророцтвам. На Ольберскі конференції, що проводилися щорічно з 1826 по 1830 роки, збиралися священнослужителі з різних церков і віросповідань, щоб міркувати про близькість Другого пришестя, пророцтва Даниїла та Об’явлення і «обов’язок Церкви, що витікає з цих питань». Йосип Вольф, один з 20 проповідників, які відвідали конференцію 1826 року, багато подорожував по Західній і Середній Азії, навчаючи, що Христос прийде приблизно в 1847 році, щоб встановити тисячолітнє правління в Єрусалимі. У Швейцарії Франсуа Гаусса, починаючи з 1837 року почав читати в недільній школі курс лекцій з пророцтв Даниїла; в них він показував, що в книгах Даниїла та Об’явлення визначена історія світу, яка незабаром завершиться.

У Північній Америці початок дев’ятнадцятого століття був часом сильного релігійного завзяття. У цей час «Великого пробудження» з’явилися зарубіжні місії, табірні збори з їх дивовижними гімнами, недільні школи і Американське біблійне товариство. «Пророцтво було багато в чому рушійною силою релігійної думки і діяльності» того періоду. У проповідях, публікаціях і книгах проголошувалося, що події, які відбуваються в світі можуть бути тільки передоднем тисячолітнього царства. Вважалося, що пророчі періоди книг Даниїла та Об’явлення наближаються до кінця. У такій атмосфері з’явилися попередники Церкви адвентистів сьомого дня.

З іншого боку, коріння адвентистської церкви йдуть в глиб століть. В шістнадцятому столітті Мартін Лютер написав, що, на його глибоке переконання, до судного дня залишилося не більше 300 років. Першими «адвентистами», віруючими в Друге пришестя Христа, були самі апостоли. Павло з нетерпінням очікував повернення Ісуса, на яке покладав великі надії (див. 1 Сол. 4:16). Всі ці вирази віри в кінцевому підсумку ґрунтувалися на обітниці Ісуса: «Прийду знову» (Ін. 14:3).

У місті Лоу-Хемптон, штат Нью-Йорк, фермер Вільям Міллер почав ретельно вивчати Біблію після свого навернення в 1816 році. Після дворічного дослідження він прийшов до висновку, що, згідно з пророцтвом Даниїла 8:14, «приблизно через двадцять п’ять років … всі справи в нашому нинішньому стані завершаться». Міллер провів ще п’ять років, перевіряючи свої переконання, досліджуючи всі аргументи за і проти своїх висновків. На той час він був не тільки переконаний в близькості пришестя Христа, але також і в тому, що його обов’язок – розповідати про свою віру. Сором’язливий від природи і займаючись лише самоосвітою, Міллер боявся проповідувати про те, що він виявив, досліджуючи пророцтво.

У 1831 році Міллер пообіцяв Богу, що якщо його попросять проповідувати, то він піде і розповість, що він «вичитав в Біблії про пришестя Господа». Міллер ще продовжував молитися, коли молода людина відправилася в шлях, щоб запросити фермера, що досліджує Біблію, закликати парафіян до духовного відродження. Здивований настільки швидкою відповіддю, Міллер ще цілу годину боровся з Богом в молитві і лише потім зміг прийняти запрошення проповідувати в розташованому неподалік Дрездені.

У 1832 році Міллер опублікував вісім статей в газеті Вермонта. У 1834 році він вже присвячував весь свій час проповіді і письменницькій діяльності. У 1836 році він видав книгу, до якої згодом долучив додаток, що містив хронологію і пророчі схеми. З жовтня 1834 року по червень 1839 Міллер прочитав 800 лекцій, відповідаючи на особисті запрошення.

У міру того, як до Міллера приєднувалися проповідники з інших віросповідань, число віруючих зростало. Учасники руху називалися «міллеритами» або «адвентистами». У 1840 році Джошуа Хаймс почав видавати газету «Знамення часу» – перший великий збірник публікацій міллеритів. У тому ж році було опубліковано запрошення відвідати першу «Генеральну конференцію християн, які очікують пришестя» в Бостоні. За цими зборами було друге в 1841 році. Двісті людей, які були присутні там, розробили стратегію поширення літератури та проповіді адвентистської вести в тих релігіях, які вони представляли.

Починаючи з 1842 року, стали проводитися табірні збори міллеритів з метою «розбудити грішників і очистити християн через сповіщення опівнічний крику, тобто вказати на близьке пришестя Христа, що Він має судити світ». Згодом Міллер підрахував, що до руху приєдналося 200 служителів, 500 громадських лекторів і 50 000 віруючих з різних церков і віросповідань. Своїми пророчими схемами, книгами, періодичними виданнями та зборами у великих наметах міллерити справили сильне враження на своїх сучасників в північно-східних американських штатах. Вони також почали зустрічати опір з боку основних християнських церков.

Почали поширюватися чутки про фанатичні вірування міллеритів. У газетах друкувалися статті, в яких було більше вигадки, ніж правди. Так, в одній з них йшлося про те, що адвентисти готують одяг для вознесіння на небо. Публічні знущання і образи, яким піддавали міллеритів, змусили більшість з них покинути в 1843 році ті церкви, до яких вони належали.

Міллер вчив, що кінець світу настане в 1843 році. Влітку 1843 року він висловив своє розчарування з приводу того, що Христос ще не прийшов, але закликав віруючих не засинати і чекати швидкого пришестя Господа. У лютому 1844 р. група адвентистських проповідників, в яку не ввійшов Міллер, прийшла до розуміння, що пророцтво Дан. 8:14 про 2300 днях остаточно виповниться тільки восени 1844 року. Незабаром після цього була призначена конкретна дата: 22 жовтня.

Нова дата Другого пришестя була розрахована на підставі єврейського Дня очищення в сьомому місяці за календарем іудеїв-караїмів. Оскільки Христос, наша Пасха, був розп’ятий в той день, коли заколювали пасхального агнця, і воскрес у день колихання першого снопа, було логічно припустити, що Він прийде зі Святого святих, щоб оголосити про початок ювілейного року, в День очищення.

Дату 22 жовтня було прийнято не одразу. Але в міру того, як цей день наближався, ентузіазм наростав. Однак не всі приєдналися до «руху сьомого місяця». Сам Міллер вирішив, що 22 жовтня 1844 року – це вірна дата, лише за два тижні до цього знаменного дня.

З урочистою радістю і великою надією міллерити зібралися в своїх будинках і церквах 22 жовтня 1844 року чекаючи повернення Христа. На жаль! Їх надії розбилися вщент. До їх розчарування додалися знущання насмішників, до яких приєдналися ті, хто заявив про свою віру в пришестя зі страху. Вірні Господу люди, переконані в тому, що їх рухом керував Сам Бог, спробували зрозуміти, де вони допустили прорахунок.

Після Великого розчарування ті, хто очікували пришестя розбилися на групи, які дотримувалися різних думок щодо того, чому Христос не прийшов. Більшість була впевнена, що вони правильно віднесли пророцтво про 2300 днів до Другого пришестя, але, оскільки Христос не прийшов, вони, мабуть, помилилися в хронологічних розрахунках. Меншість стверджувало, що вони правильно зробили всі розрахунки і визначили, яка подія має відбутися в цей день; пришестя Христа було «духовним» переживанням в житті віруючих, вважали вони. Їх стали називати «символістами», і багато хто з них згодом перейшли до шекерів. Деякі стали встановлювати нові дати Другого пришестя, але їх знову спіткало розчарування. Ще одна група вважала, що пророчі періоди були розраховані правильно, але в цей день мало відбутися якась інше подія. Серед них були і засновники Церкви адвентистів сьомого дня.

Вільям Міллер раніше очікував повернення Ісуса, хоча і допускав, що історико-хронологічні джерела, на яких ґрунтувалися його розрахунки, могли бути помилковими. Чекаючи швидкого пришестя Ісуса, він відмежувався від тих, хто вважав, що помилка полягала не в часі, а у визначенні події, які мали відбутися в той пам’ятний день. Разом з тим він ставився до них як до своїх побратимів у Христі. Він не прийняв нової істини про небесне святилище, уявлення про смерть як про сон і не став дотримуватися суботу разом з піонерами Церкви адвентистів сьомого дня. У 1849 році Міллер помер в надії на швидке пришестя Спасителя.

23 жовтня 1844 року Хірам Едсон і його друг-Міллер почали надихати тих, хто разом з ними пережив розчарування. Коли вони йшли кукурудзяним полем після спільної молитви, на Едсона зійшло раптове осяяння. Міллеритам здавалося, що під очищенням святилища (Дан. 8:14) слід розуміти Церкву на землі, яка очиститься від гріха під час Другого пришестя Христа. Едсона осінило, що це святилище знаходиться не на землі, а на небі; 22 жовтня прообразно День очищення не закінчився, а тільки почався. Ісус в цей день увійшов до Святого святих небесного святилища, щоб зробити там особливе служіння перед тим, як прийти на нашу землю.

Едсон і його друзі-міллерити повторно досліджували Біблію в цьому світі. У 1845 році Оуен Крозьє більш детально розробив теорію Едсона, сформулювавши ті основні положення, які згодом були прийняті адвентистами сьомого дня. 22 жовтня 1844 ознаменувало собою початок очищення небесного святилища і слідчого суду до дня пришестя. Друге пришестя Христа було віднесено до майбутнього. Конкретної дати не встановлювалися, проте всі були згодні з тим, що видиме повернення Ісуса відбудеться найближчим часом. Після цього почнеться тисячолітнє царство, коли Христос і святі будуть царювати на небі. Після закінчення тисячі років земля буде остаточно очищена і оновлена ​​і на ній буде встановлено Боже Царство.

Ще до 1844 року деякі міллерити постійно знаходили аргументи на користь того, що сьомий день, субота, є справжнім днем поклоніння. У ті дні Рейчел Оукс Престон, баптистка сьомого дня, поділилася деякими виданнями своєї церкви з християнами у Вашингтоні, штат Нью–Гемпшир, які чекали «позбавлення» разом з іншими адвентистами. Їх проповідник, Фредерік Уілер, незабаром почав дотримуватися суботи, а через деякий час, в 1844 році, ця громада стала першою групою адвентистів, які дотримувалися суботи. Субота, поряд з небесним святилищем, стала для цих віруючих «істиною для теперішнього часу».

Хоча більшість міллеритів вірило в свідомий стан мертвих, деякі прийняли вчення про те, що померлі перебувають у непритомному стані і нічого не знають. В 1842 році, дослідивши те, що Біблія говорить про стан мертвих, Джордж Сторрз, колишній методистський проповідник, написав книжку, відому як «Шість проповідей» Сторрза. У ній він виклав біблійне вчення про те, що мертві, праведники або грішники, нічого не знають і, говорячи образною мовою, сплять до часу воскресіння. Вільям Міллер та інші керівники протистояли цим вченням, але не змогли переконати своїх послідовників у власній правоті. Не спромігшись прийти до згоди в питанні про стан мертвих або вічне покарання нечестивих, міллерити, присутні на конференції 1845 року в Олбані, обмежилися заявою про те, що праведники отримають свою нагороду при Другому пришесті. А тим часом перші керівники адвентистів, такі як Джозеф Бейтс, Еллен Гармоні і Джеймс Уайт, взяли біблійне вчення про умовне безсмертя і про смерть як несвідомий стан, оскільки воно узгоджувалося з їх вірою в швидке воскресіння.

Починаючи з 1845 року, адвентисти стали друкувати свої погляди в статтях, що виходять в періодичних виданнях та газетах. З–під пера адвентистських керівників стали виходити брошури та листівки, в яких викладалися нові доктрини про небесне святилище і суботу. Перший випуск «Істини для теперішнього часу» з’явився на світ в 1849 році.

З 1848 по 1850 роки в різних місцях Нової Англії проводилися «суботні конференції». На цих зустрічах роз’яснювалося вчення про суботу і говорилося про те, що вони покликані об’єднати «побратимів навколо великих істин, пов’язаних з звісткою третього ангела». Віруючі, присутні на зборах, досліджували Писання і молилися про ясне розумінні біблійного віровчення. У ці роки представники кількох релігійних груп прийшли до єдиного розуміння стовпів адвентистської віри, таких як субота, Друге пришестя і стан мертвих. Їх спільні богословські погляди лягли в основу подальшого становлення Церкви.

Найбільш видними діячами, які вийшли з руху міллеритів і започаткували Церкву адвентистів сьомого дня, були Джозеф Бейтс, а також Джеймс і Еллен Уайт. Разом з тим ні вони, ні інші піонери не вважали себе засновниками нового релігійного руху. Скоріше, вони вважали себе духовними спадкоємцями істини і відновниками руїн; не новаторами, а реформаторами. Вони не винаходили нові доктрини, а знаходили їх в Біблії. Таким чином, вони зводили їх походження до часів Старого і Нового Завітів.

Джозеф Бейтс моряк, реформатор і проповідник, який народився у Новій Англії в 1792 році, займав чільне місце в трійці засновників Церкви. У 15 років Бейтс став матросом, а в 1820 році — капітаном корабля. В його автобіографії описуються морські пригоди і порти всього світу. Після свого навернення в 1824 році він став капітаном іншого корабля, на якому не дозволяв спиртних напоїв, лайки, а також «не дозволяв прати і латати одяг в неділю». Його морська кар’єра закінчилася в 1827 році, незабаром після того, як він хрестився в християнській церкві містечка Феерхевен, штат Массачусетс, членом якої на той час вже була його дружина Пруденс. Будучи досить заможною людиною, Бейтс почав свій бізнес, виявляючи великий інтерес до громадського життя, зокрема, до таких питань, як стриманість, боротьба з рабством і освіта.

У 1839 році Бейтс прийняв погляди Міллера щодо Другого пришестя. З того часу він присвятив всю свою увагу до руху міллеритів. У 1844 році він продав свій будинок, розплатився з боргами і став проповідником. На початку 1845 року Бейтс прочитав статтю Т. М. Пребла про суботу, опубліковану у свіжому номері журналу «Надія Ізраїлю». Потім він відправився у Вашингтон, штат Нью–Гемпшир, де всю ніч вивчав це питання з Фредеріком Уілером, після чого вирішив святити суботу. В наступному році Бейтс написав трактат, що складається з 48 сторінок і озаглавлений «Сьомий день, субота, як вічне знамення». У ньому він представив суботу на підставі Десяти Заповідей моральним дороговказом і правилом для християн. У другому виданні, що вийшло в наступному році, Бейтс розглядав суботу в контексті вістки третього ангела з 14–ї глави Відкриття. Переконавшись, що звір у Відкритті — це папство, Бейтс увірував в те, що перенесення щотижневого дня поклоніння з суботи на неділю — це знак папської влади.

Проповідуючи про друге пришестя, про суботу, небесне святилище і смерть як несвідомий стан, Бейтс відправився в 1849 році на захід, штат Мічиган. Зібравши групу навернених у Джексоні, він перебрався в Батл–Крік в 1852 році. Починаючи з 1855 року, центром адвентистського служіння став Батл–Крік (штат Мічиган. Під час становлення Церкви Бейтс, як правило, головував на конференціях на прохання своїх побратимів. Він головував на зборах 1860 року, яке затвердило словосполучення «адвентисти сьомого дня» в назві тільки що створеного видавництва. Він також головував на зборах 1861 року, коли була створена Мічиганська конференція.

Бейтс відстоював і практикував здоровий спосіб життя. В результаті він прожив довге життя. У віці 76 років Бейтс був одним з тих, хто виступав на першому адвентистському табірному зібранні, яке пройшло в містечку Райт, штат Мічиган, в 1868 році. Протягом 1871 року, коли йому було вже 79 років, Бейтс провів як мінімум сто зборів, крім служіння в своїй місцевій церкві. Він помер в Інституті здоров’я в Батл–Крику у березні 1872 року.

Народившись в Пальмірі, штат Мен, в 1821 році, Джеймс Уайт був дуже хворобливим підлітком. Через слабке здоров’я він не міг ходити в школу до 19 років. Щоб надолужити згаяний час, він займався дванадцять тижнів по 18 годин в день, щоб отримати диплом вчителя. Після року викладацької діяльності Уайт продовжував навчання ще 17 тижнів. На цьому його формальна освіта закінчилося.

Джеймс хрестився в методистської Церкви у віці 15 років. На другому році своєї педагогічної діяльності він дізнався від своєї матері про вчення міллеритів. У 1842 році Уайт вперше почув проповідь Міллера. Незабаром після цього він придбав свій комплект пророчих схем, позичив коня і ризикнув зайнятися проповіддю адвентистської вістки. Він був посвячений у сан служителя методистської Церкви в 1843 році.
Ще до розчарування Уайт познайомився з Еллен Гармон. Проте їх відносини стали розвиватися пізніше, після того, як вони разом протидіяли фанатизму на сході штату Мен в 1845 році. Світовий суддя оголосив їх чоловіком і дружиною в Портленді, штат Мен, 30 серпня 1846 року. Незабаром після цього вони почали дотримуватися суботи.

Починаючи з 1848 року, Джеймс повністю присвятив себе служінню. На конференції 1848 року в Дорчестері, Массачусетс, Еллен бачила в видінні, що Джеймсу слід видавати газету і роз’яснювати в ній істини, які сповідує бідна і розсіяна всюди група людей, що дотримуються суботи. Відгукнувшись на цей заклик, Джеймс почав видавати в липні 1849 року «Істину для теперішнього часу». Головний акцент у газеті був зроблений на звістку про суботу і адвентистське розуміння святилища. У 1850 році адвентисти вперше видали «АAdventist Review», щоб «підбадьорити і підкріпити істинно віруючих, показавши, як пророцтво виконувалося в чудових Божих справи минулих днів». Джеймс Уайт був редактором обох газет. У листопаді того ж року два видання були об’єднані в одне: «Second Advent Review and Sabbath Herald». Воно стало попередником сучасного «Adventist Review».

У 1855 році сім’я Уайт переїхала в Батл–Крік (штат Мічиган. У 1860 році Джеймс взяв участь у виборі назви для нового віросповідання. Коли знову створена Видавнича асоціація адвентистів сьомого дня отримала юридичний статус за законами штату Мічиган в травні 1861 року, Джеймс Уайт став її президентом. Він також редагував «Review and Herald».

Джеймс Уайт був президентом Генеральної конференції з 1865 по 1867 роки, з 1869 по 1871 роки і з 1874 по 1880 роки. У червні 1874 року він почав видавати журнал «Ознаки часу» в місті Окленд, штат Каліфорнія.

Постійна адміністративна та видавнича робота, а також численні подорожі виснажили сили Джеймса Уайта. Напад малярії в серпні 1881 року привів його в санаторій Батл–Крик, де він помер 6 серпня. Він був похований у родинному маєтку Уайтів на кладовищі Оук-Гілл в Батл–Крику.

Протягом 35 років життя Еллен Гармон була тісно переплетена з життям Джеймса Уайта. Разом вони творили свою сім’ю і Церкву. Церква адвентистів сьомого дня визнає Еллен Уайт вісницею Господа, яка мала унікальний і благодатний дар пророцтва.

Еллен народилася в будинку фермера на північ від Горхэма, штат Мен. Вона та її сестра–близнюк Елізабет були молодшими з восьми дітей. Коли Еллен була ще дитиною, сім’я переїхала в Портленд, штат Мен, де її батько робив капелюхи.

У віці дев’яти років, повертаючись одного дня зі школи, Еллен отримала травму. Її однокласниця кинула в неї каменем і потрапила їй в обличчя. Еллен пролежала без свідомості три тижні. Зламаний ніс і контузія утруднювали дихання. Лише три роки потому вона досить зміцніла, щоб повернутися в школу, але недовго могла переносити розумові навантаження. Так підійшла до кінця її формальне навчання. Батьки Еллен вчили її практичним навичкам роботи по дому. Надалі вона займалася самоосвітою, читала багато книг.

Родина Еллен серйозно ставилася до релігії. Її батько був дияконом місцевої методистської церкви. У 1840 році Еллен й інші члени її сім’ї почули лекцію Вільяма Міллера і увірували в те, що Ісус повернеться на землю в 1843 році. Еллен хрестилася повним зануренням у воду 26 червня 1842 року і була прийнята в члени методистської церкви.

У грудні 1844 року, коли багато розчарованих міллеритів похитнулися у своїй вірі, Еллен зустрілася з чотирма іншими жінками для проведення богослужіння в будинку у подруги. Під час спільної молитви сімнадцятирічна Еллен побачила перше видіння, в якому їй в символічному вигляді було показано мандрівку адвентистського народу на небо. Адвентисти йшли по вузькому шляху до небесного граду, спрямувавши погляди на Ісуса. Цей шлях пролягав високо над світом. Еллен також бачила Друге пришестя і славу нового Єрусалиму.

Коли Еллен розповіла про своє видіння іншим віруючим, група адвентистів зазнала наснагу. Побратими закликали її розповісти про те, що вона бачила в тому першому і наступних видіннях. Вона неохоче почала роз’їжджати по різних місцях, проголошуючи своє свідоцтво. В одній з цих поїздок вона працювала разом з молодим адвентистським проповідником Джеймсом Уайтом. Вони одружилися 30 серпня 1846 року.

З народженням Генрі Ніколса Уайта 26 серпня 1847 року Еллен пізнала радості і скорботи материнства. Другий її син, Джеймс Едсон, народився у Рокі Хілл, штат Коннектикут, в липні 1849 року. Вільям Клеренс поповнив сімейні ряди в 1854 році. Джон Герберт, народився в 1860 році, прожив всього декілька місяців. Їхній первісток помер від запалення легенів в 1863 році. Найбільше Еллен переживала через те, що їй доводилося залишати своїх хлопчиків з іншими людьми, коли вона відправлялася в поїздки зі своїм чоловіком. Збережені листи до синів свідчать про рідкісне поєднання материнської турботи та пастирського піклування у цієї дивовижної жінки.

В кінці 1840–х років Еллен і Джеймс Уайт відвідали кілька біблійних конференцій. Пункти віровчення, вироблені на цих конференціях завдяки серйозному дослідженню Біблії, були підтверджені видіннями Еллен, які зміцнили віру побратимів в правильності зроблених висновків.
В 1848 році у Еллен було видіння, в якому її чоловікові доручалося почати видання невеликий газети. Незабаром був надрукований перший номер «Правди для теперішнього часу». Після цього Уайты витрачали багато часу і сил на підготовку та видання статей і газет.

Незабаром після того, як у 1855 році сім’я Уайт переїхала в Батл–Крік, Еллен отримала видіння, в якому були висвітлені деякі питання, які мали велике значення для церкви Батл–Крику. Вона виклала на папері те, що бачила, і прочитала це в церкві на суботньому богослужінні. Члени церкви вирішили, що це свідоцтво принесе користь і іншим віруючим. На тому ж богослужінні вони проголосували за те, щоб видати перше «Свідчення для Церкви», публікацію із шістнадцяти сторінок, яка згодом стала частиною великого комплекту з дев’яти томів.

14 березня 1858 року Олені було дано двогодинне видіння про події великої боротьби між добром і злом. Воно охоплювало всю історію грішної землі: від гріхопадіння до створення нової землі. Це видіння лягло в основу першого тома «Духовних дарів», який передував написанню книги «Велика боротьба». Каркасний будинок в Батл–Крику, в якому вона написала більшу частину цієї книги, сьогодні стоїть як пам’ять про ту роботу для Бога, яку Еллен Уайт там виконала.

Не весь свій час Еллен Уайт присвячувала письменницькій та проповідницькій діяльності чи роз’їздам по різним містам і селам. Її щоденники та листи, написані в перший період перебування у Батл–Крику, розкривають її як матір і домогосподарку, яка доглядала за городом, шила одяг і відвідувала сусідів. Її будинок служив гостинним притулком для мандрівних проповідників, для молоді, яка бажає здобути освіту, для скорботних і пригнічених людей.

Після видіння про санітарну реформу в Отсего, що Еллен Уайт отримала в 1863 році, вона зрозуміла, який тісний зв’язок існує між здоровим способом життя і духовним здоров’ям. Згодом їй було показано, що Церква повинна відкрити спеціальну установу для того, щоб піклуватися про хворих і вчити їх здоровому способу життя. Це призвело до відкриття Західного інституту санітарної реформи, який згодом став відомий як санаторій Батл–Крік.

У 1870–і роки Еллен подорожувала зі своїм чоловіком. Вона прагнула одночасно поправити його здоров’я і розвивати церковну роботу. На табірних зборах вона зверталася до великої кількості присутніх таким голосом, який добре чули тисячі людей. Її бесіди про християнське утримання користувалися великою популярністю серед християн будь-яких поглядів. Після смерті Джеймса в 1881 році Еллен відійшла від громадської роботи аж до 1883 року. Коли її здоров’я відновилося, вона дала обітницю рішуче продовжувати ту справу, яку вони обидва любили.

У 1885 році Еллен Уайт і її син Вільям вирушили у Європу. Зупинившись в Базелі, Швейцарія, Еллен здійснювала звідти поїздки в Скандинавію, Німеччину, Францію та Італію, надихаючи побратимів проповідувати Євангеліє в Європі і намагаючись об’єднати адвентистів в цих країнах. Вона продовжувала писати навіть під час подорожей.

Повернувшись до Сполучених Штатів, Еллен поселилася в Каліфорнії, де продовжила свою письменницьку діяльність. У 1891 році керівники церкви попросили її поїхати в Австралію. Тут вона працювала разом із засновниками Авондейлского коледжу над створенням навчального закладу, який міг би стати зразком адвентистської освіти.

У 1900 році Еллен Уайт повернулася до Каліфорнії, де продовжувала писати в ті періоди, коли не їздила по церквах і не виступала перед віруючими. На початку нового століття вона писала про необхідність проповідувати Євангеліє в містах і нести звістку афроамериканцям на півдні США. У віці 81 року вона була присутня на сесії Генеральної конференції 1909 року у Вашингтоні. Під час цього п’ятимісячного турне Еллен Уайт виступала 72 рази в 27 містах, після чого повернулася до себе додому в Элмсхевен, поблизу Сент–Хелени.
Вона померла в 1915 році, через п’ять місяців після того, як впала і зламала стегно. Похорони відбулися в церкві Батл–Крику. Вона була похована біля свого чоловіка на кладовищі Оук-Гілл.

Піонери, що збиралися по суботах або на біблійних конференціях в кінці 1840–х років, довго і з молитвою досліджували Біблію, щоб розробити правильне віровчення. Вони хотіли жити у згоді зі Святим Писанням. В той же час вони не прагнули закликати інших людей приєднатися до них, вважаючи, що двері спасіння закриті. Однак ставлення піонерів адвентистської Церкви до можливості порятунку інших людей змінилося завдяки уважному вивченню Біблії та видінь Еллен Уайт про те, що новина облетить весь світ, і багато людей, що не брали участь в русі 1844 року, навернуться. У 1852 році «зачинені двері» стали «відкритими дверима», і місіонерське завзяття невеликої групи віруючих спонукало їх проповідувати і навчати людей у всіх східних штатах.

1. 1850–ті роки: видавнича діяльність

Видавнича справа, спочатку в Рочестері, штат Нью–Йорк, а потім в Батл–Крику, штат Мічиган, займала чільне місце в діяльності адвентистів у 1850–е роки. Попередник сучасного тижневика «Адвентист Рев’ю» почав видаватися в 1850 році. «Молодіжний керівник» вийшов у 1852 році. З 1849 по 1854 роки адвентистские періодичні видання оголосили про вихід у світ 39 статей. З 1852 по 1860 роки було оголошено про видання 26 книжок.

Перша перекладна література з’явилася в кінці десятиліття. Щоб донести звістку до іммігрантів, які не розмовляють англійською мовою, були зроблені переклади брошур на німецьку, французьку та голландську мови з надією на те, що поселенці зможуть надіслати ці матеріали своїм родичам, що живуть у тих країнах, звідки вони приїхали в Америку.

Ім’я Урії Сміта було синонімом видавничої роботи адвентистів сьомого дня з 1855 року і до самої його смерті в 1903 році. За винятком кількох років протягом цього періоду Сміт був незмінним редактором «Рев’ю». Іноді він також виконував роботу коректора, комерційного директора і бухгалтера видавництва. Талановитий письменник, Сміт також мав здібності інженера–винахідника. Він винайшов і запатентував протез штучної ноги зі рухливим колінним і гомілковостопним суглобом, а також шкільну парту зі складним сидінням. Його дослідження книг Відкриття (1867 р.) та Данила (1873 р.) були об’єднані в один том: «Пророцтва книг Даниїла та Відкриття», ставши першою доктринальною книгою, проданою адвентистськими книгоношами.

2. 1860–ті роки: організація

Церква офіційно затвердила свою назву в 1860 році, організувала місцеві конференції в 1861 році і, нарешті, створила Генеральну конференцію в 1863 році. Деякі побратими опиралися такому розвитку подій, стверджуючи, що будь-яка організація — це «Вавилон». Більш прагматичні люди, які розуміли, що без утворення юридичної особи Церква не зможе мати свою друкарню і церковні будівлі, взяли верх. В 1860–ті роки акцент був зроблений на вісті про санітарну реформу. Після того, як Еллен Уайт побачила знамените видіння про санітарну реформу в Отсего, штат Мічиган, вона багато писала на цю тему. Її чоловік допомагав їй у виданні матеріалів, навчанні людей, як жити у злагоді з законами здоров’я. В 1866 році в Батл–Крику було створено перший адвентистський медичний заклад. У Західному інституті санітарної реформи пацієнти вивчали принципи здорового способу життя в процесі лікування. Перші кілька років виникали фінансові труднощі, оскільки лікарі не були випускниками відомих медичних факультетів. Однак ситуація змінилася після того, як Джон Харві Келлог пройшов навчання в Госпіталі медичного коледжу Беллев’ю в Нью–Йорку і поповнив колектив співробітників у 1875 році. У 1877 році відбулося перше поповнення персоналу санаторію. До кінця століття в санаторії Батл–Крику працювало вже понад 900 співробітників.

3. 1870–ті роки: освіта і місія

У 1870–ті роки відбулося дві епохальних події. В 1874 році був заснований коледж в Батл–Крику. У тому ж році перший офіційний місіонер, посланий Церквою АСД, покинув Сполучені Штати і відправився звершувати служіння в Європі.

Адвентистська система освіти народилася 1872 року, коли Церква взяла на себе відповідальність за «Обрану школу» Р. X. Белла в Батл–Крику. У 1874 році відкрився коледж в Батл–Крику, де навчалося 100 осіб. Спочатку навчальний план дуже нагадував модель класичного навчання того часу, незважаючи на те, що Еллен Уайт наполягала на практичному і виробничому навчанні. В кінці століття класична програма навчання та вручення дипломів були скасовані. Коледж в Батл–Крику закрився в 1901 році, а потім знову відкрився під новою назвою: Місіонерський коледж Еммануїла в Беррі–ен Спрінгс, штат Мічиган. Новий навчальний заклад спеціалізувалося на навчанні вчителів та служителів.

Джон Невинс Ендрюс (1829-1883) був першим місіонером, офіційно посланим за океан Церквою адвентистів сьомого дня. У 1874 році Ендрюс і двоє його дітей, осиротілих після смерті матері, вирушили у Ліверпуль, а звідти до Швейцарії. Там він відвідав адвентистів і провів євангельську програму. Однак найбільше він був відданий письменницькій діяльності, оскільки вважав себе книжковою людиною зі слабкою фізичною конституцією. У 1876 році в Базелі, Швейцарія, було засноване видавництво. Ендрюс багато писав про адвентистські доктрини як англійською, так і німецькою та французькою мовами.

В 1860–ті роки, під час Громадянської війни в США, Ендрюс був офіційним представником Церкви у Вашингтоні, пояснюючи, чому адвентисти сьомого дня не беруть участь в бойових діях. Він також написав працю «Історія суботи та першого дня тижня», в останньому виданні якого було понад 800 сторінок.

У 1870–nі роки відбулося ще одне важлива для Церкви адвентистів сьомого дня подія: була створена система десятини, і кожному члену Церкви пропонувалося повертати в церковну казну одну десяту частину свого доходу. У 1850–ті роки піонери намагалися знайти засоби для тієї роботи, яку, як вони вважали, їм доручив Бог. У 1863 році Джеймс Уайт написав «Рев’ю енд Геральд», що Бог навряд-чи може вимагати менше десятої частини від всіх плодів, тому що саме стільки Він просив ізраїльтян повертати Йому. З того часу ідея відділення десятини від доходу ставала все більш популярною. Делегати сесії Генеральної конференції 1876 року проголосували за те, щоб усі члени Церкви «присвячували одну десяту частину свого доходу з будь-якого джерела на Божу справу». Більше того, служителі повинні були вчити цьому свої громади. На сесії Генеральної конференції 17 квітня 1879 року було прийнято наступне рішення: «Вирішено звернутися до наших побратимів всюди з щирим проханням повною мірою і від усього серця прийняти цю систему (відділення десятини) з вірою в те, що це не тільки поліпшить фінансовий стан справи Божої, але і принесе велике благословення їм самим». Десятина належить Господу (див. Лев. 27:30) і повинна використовуватися для підтримки служіння. Таким чином, був створений твердий фінансовий фундамент для поширення вчення Церкви за океаном.

У 1880–ті роки закордонні місії, керовані переважно тими людьми, які вже були адвентистами, надихнулися присутністю Еллен Уайт у Європі і її статтями про Європейські громади в газетах, що видавалися на батьківщині. У той же час інші континенти також охоплювалися звісткою, яку зазвичай несли літературні євангелісти. Група місіонерів на чолі з С. Н. Хаскеллом відплила до Австралії в 1885 році; в 1886 році в місті Мельбурн була організована перша церква адвентистів сьомого дня в південній півкулі. У Бразилії перші брошури адвентистів сьомого дня з’явилися в 1879 році і були адресовані іммігрантам з Німеччини. Через десять років уже кілька сімей у цій країні дотримувалися суботи. У 1888 році Абрам Л а Ру, в минулому мореплавець і пастух, закінчив пасти овець в Каліфорнії і почав працювати серед англомовних матросів в порту Гонконгу. Шахтар з Невади взяв з собою видання Церкви адвентистів сьомого дня в Південну Африку, куди вирушив шукати алмази. Приблизно в 1885 році перший новонавернений там почав дотримуватися суботу. Незабаром до нього приєднався південноафриканець Петер Вессельз, який переконався на підставі Біблії, що потрібно святити сьомий день, суботу.

У 1880–ті роки кількість членів Церкви зросла удвічі (з 15 570 до 29 711). Однак найвидатнішою подією десятиліття стала, напевно, сесія Міннеапольської Генеральної конференції 1888 року. На цих зборах молоді редактори Алонзо Т. Джоунс і Эллет Дж. Ваггонер кілька разів виступали з звісткою про праведності по вірі. Еллен Уайт схвалила те, що вони надавали особливого значення праведності Христа. Деякі керівники Церкви побоювалися, що своїм вченням Джоунс і Ваггонер можуть відволікти увагу від звеличення суботи та Закону Божого, що, на їх думку, було головним завданням Церкви. Нерозуміння і розкол затьмарили хід зустрічі. Після цієї сесії Еллен Уайт і двоє молодих проповідників мандрували від одного океану до іншого, проповідуючи звістка про праведності по вірі. Багато членів Церкви вітали цей новий акцент; інші наполягали на збереженні законницького підходу, згідно з яким не хрест, а закон є осередком адвентизму. У творах Еллен Уайт, написаних після тієї конференції, зроблений ще більший акцент на Євангелії Христа. Наприклад: «Єдина наша надія — це наділена нам праведність Христа і та праведність, яка є результат дії Його Духу в нас і через нас» («Шлях до Христа», с. 63). Міннеаполіс ознаменував собою оновлений акцент на вісті, осередком якої є Ісус Христос.

Звернувши увагу на повідомлення про бунт на кораблі «Баунті», Джеймс Уайт відправив на острів Піткерн в Тихому океані в 1876 році літературу. Корабельний тесля–адвентист Джон Тей провів у 1886 році п’ять тижнів на острові і переконав його жителів прийняти біблійне вчення про суботу. Наприкінці 1890 року місіонерський корабель «Піткерн», побудований на пожертвування суботньої школи, зібрані в адвентистських церквах Сполучених Штатів, прибув на острів Піткерн.

З появою корабля «Піткерн» адвентистска місія досягла повноліття. Отримуючи підтримку від членів Церкви по всьому світі, місіонерські проекти швидко розвивалися. Двоє книгонош в 1893 році почали продавати книги в Мадрасі, Індія. Джорджія Бэррас, перший місіонер, офіційно спрямований Церквою в Індію, прибула до Калькутти в 1895 році; в наступному році вона створила школу для дівчаток. Видавничу справу було добре налагоджено до кінця десятиліття. Безоплатна передача землі у 1894 році Сесілом Роудзом, прем’єр–міністром Колонії Мису, дозволила Церкві отримати 12 000 акрів землі поблизу Балавайо, Зімбабве. Так розпочала своє існування місія Солусі, яка в даний час є коледжем Солусі. Авондейлский коледж в Австралії, коледж «Рівер Плейт» в Аргентині і семінарія Фриденсау у Німеччині були засновані ще до настання двадцятого століття.

До 1900 року Церква адвентистів сьомого дня налічувала 1 500 служителів і 75 767 членів. Управління нею здійснювалося абсолютно інакше, ніж у 1863 році, коли вона була організована. Штаб–квартира, а також видавництво, коледж і санаторій залишилися в Батл–Крику, штат Мічиган. Часто люди, які приймали рішення у Батл–Крику, мали мало інформації про стан справ у тих місцях, на які їх рішення впливали.

Спілкування було дуже повільним і важким. Вся влада була зосереджена в руках президента Генеральної конференції. Ускладнював управління церковними справами ще той факт, що закордонні місіонери висилались трьома різними структурами: Радою закордонної місії, Генеральною конференцією та медико–місіонерською та благодійною асоціацією.

До 1901 року вже робилися певні кроки щодо впорядкування діяльності Церкви. З 1882 року Церква в Європі прийняла заходи для того, щоб дати простір місцевої ініціативи. На сесії Генеральної конференції 1888 року було запропоновано розділити Північну Америку на кілька частин, як це було зроблено в Європі. У 1894 році конференції Австралії і Нової Зеландії об’єдналися в Австроазіатську уніонну конференцію.

Еллен Уайт все рішучіше закликала до децентралізації влади: «Повинні створюватися нові конференції… Господь, Бог Ізраїлів зв’яже нас всіх воєдино. Організація нових конференцій повинна не розділяти нас, а пов’язувати воєдино» (Бюлетень Генеральної конференції, 1901 р., с. 69). У той же самий час вона запропонувала ґрунтовну реорганізацію, з тим щоб всі аспекти роботи перебували під контролем Ради Генеральної конференції.

На нараді 1901 року було вирішено внести шість основних змін: (1) організувати уніонні конференції; (2) передати права власності і управління всіма установами тим церковним організаціям, на території яких вони розташовані; (3) створити в Генеральній конференції відділи, такі як відділ суботньої школи, відділ освіти, видавничий відділ; (4) укріпити комітети шляхом введення в них представників різних областей; (5) покласти відповідальність за подробиці церковної роботи на місцевих керівників; (6) сформувати представницьку Раду Генеральної конференції.

Після реорганізації 1901 року Рада Генеральної конференції складався з 25 осіб. Зокрема, до неї увійшли шість президентів уніонів з Північної Америки, один президент з Європи та один з Австралії. Крім того, членами стали голови відділів, яких згодом стали називати секретарями, а зовсім недавно — директорами. Цей орган, який представляв Церкву у всьому світі, був наділений великими повноваженнями. Голова цієї ради повинен був щорічно обиратися з числа адміністраторів.

Артур Р. Даниэльс став першим головою; він залишався президентом до 1922 року. Але Даниэльс заслуговує згадки не тільки за настільки тривале перебування на відповідальній посаді. У 1902 році він керував перенесенням штаб–квартири Церкви з Батл–Крику Вашингтон. Він здійснив реорганізацію, розпочату в 1901 році, і багато подорожував, будучи переконаний в тому, що для успішного керівництва йому необхідно отримувати інформацію з перших рук з місіонерських полів. При президентстві Даніельсона різко зросла кількість зарубіжних місіонерів. Крім того, він керував створенням пасторської асоціації і випуском журналу «Міністрі». Серед його творів особливо виділяються дві книги: «Христос — наша Праведність» і «Дар пророцтва, що перебуває». Вони присвячені роботи і особистості Еллен Уайт.

Наступним кроком у розвитку організації Церкви адвентистів сьомого дня створення «дивізіонів». Спочатку робота в різних частинах світового поля здійснювалася під керівництвом віце–президента Генеральної конференції. У 1913 році було затверджено структуру та статут Європейської дивізійної конференції. Слідом за цим з’явилися й інші дивізіони. У 1922 році виникла нинішня структура дивізіонів як відділень Виконавчого комітету Генеральної конференції

Перше десятиліття двадцятого століття було особливо важким для адвентистської церкви. Еллен Уайт багато разів радила не зосереджувати церковні установи в Батл–Крику. Пожежа 1902 року, коли згоріли будівлі санаторію і видавництва, була витлумачена деякими, як відплата за зневагу радою. Але конфлікт керівників Церкви з доктором Джоном Келлогом, мабуть, ще більшою мірою, ніж пожежа, вплинув на рішення перенести Генеральну конференцію і «Рев’ю енд Геральд» в Вашингтон.

Талановитий лікар і знаменитий хірург, Джон Харві Келлог написав понад 50 книг, в основному на медичні теми. Він керував санаторієм Батл–Крику з 1876 року до своєї смерті в 1943 році. Будучи палким прихильником санітарної реформи, Келлог рекомендував пацієнтам гідротерапію, фізичні вправи і вегетаріанське харчування. Будучи видатним винахідником, він винайшов тренажери для фізіотерапії, перші соєві замінники м’яса і кукурудзяні пластівці, які згодом його брат У К. Келлог перетворив на джерело доходу. З 1895 по 1910 роки він керував Американським коледжем місіонерів–медиків в Чикаго. Його медична місія в Чикаго складалася з будинку для робітників з недорогою їжею і житлом, будинки для матерів–одиначок, різних клінік, агентства з працевлаштування звільнених з місць ув’язнення і магазину, що вислав товари поштою.

У 1894 році персонал санаторію Батл–крік відкрив клініку в Гвадалахарі, Мексика. Це був перший адвентистський медичний заклад за межами Сполучених Штатів. На базі цього закладу були створені місіонерська школа і санаторій. Ця установа, як і інші в Батл–Крику і Чикаго, належали Міжнародному медико–місіонерському і благодійному товариству Келлога, але не Церкві адвентистів сьомого дня.

Келлог не прислухався до порад керівників Церкви. Еллен Уайт неодноразово благала його дотримуватися настанов. Коли згорів санаторій в Батл–Крику, керівники Церкви закликали його відновити тільки одну будівлю, що не перевищує п’яти поверхів у висоту і ста метрів в довжину. Коли почалося будівництво, стало очевидно, що Келлог здійснює свій власний план і будує більш простору і витіювату будівлю, ніж те, що йому було рекомендовано. У книзі Келлога «Живий храм», що вийшла в 1903 році, містилися елементи пантеїзму. Коли Еллен Уайт викрила Келлога за видання такої неортодоксальної праці, Келлог відокремився від Церкви. Разом з ним Церква втратила і установи, створені його міжнародним медико–місіонерським та благодійним товариством.

Коли в 1915 році Еллен Уайт померла, організація Церкви адвентистів сьомого дня вже усталилася. По всьому світу працювали адвентистські школи і коледжі. Лікарні та клініки надавали лікування та медичну освіту багатьом людям. У віддалених країнах хрестилось безліч людей. Церква наближалася до зрілого віку. Разом з тим Церкві доводилося стикатися як із зовнішніми, так і з внутрішніми проблемами.

Війни завдали серйозного удару по роботі адвентистської Церкви. Перша світова війна особливо важко далася європейським адвентистам і тим місіям, які вони підтримували в Африці і Південній Америці. Перебудова й реорганізація йшли повільно. Тільки склалося враження, що Церква повністю оговталася від лиха, як над Європою знову згустилися хмари конфлікту. Друга світова війна змусила закрити багато місій і вимагала величезного вкладення коштів для полегшення становища і перебудови в європейських країнах. Незважаючи на все це, адвентистська Церква росла у всьому світі

Процес становлення, який супроводжувався муками, ознаменувався зростанням. Членство Церкви адвентистів сьомого дня збільшилася з 5 440 в 1870 році до 1 016 3414 в 1998 році. У 1900 році тільки 17% членів Церкви проживало за межами Північної Америки, до 1998 року таких стало 91,23%. У той же час 81,82% всіх служителів Церкви АСД працювало в різних дивізіонах світу.

Місіонерська діяльність адвентистів сьомого дня, розпочата з відправкою в 1874 році Дж. М. Андрюса до Швейцарії, отримала сильний розвиток за президентства А. Г. Даніельс, з 1901 по 1922 роки, який вірив, що рядові члени церкви в Північній Америці, що забезпечені літературою, зможуть виконувати місіонерську роботу на батьківщині. Служителі і десятина для їх забезпечення повинні відправлятися за океан. Тільки в 1902 році, коли членів Церкви в США було щонайменше 60 000, шістдесят місіонерів виїхали за кордон зі своїми сім’ями. Спочатку всі зусилля були спрямовані на Англію, Німеччину і Австралію, оскільки ці країни, в свою чергу, також могли посилати місіонерів. Завдяки місіонерським звітів суботньої школи Церква знала про всі досягнення в далеких краях.

Сьогодні місіонерська робота здійснюється різними шляхами. Далеко не всі місіонери відправляються з Північної Америки, Австралії чи європейських країн. Наприклад, в 1960 році 156 нових місіонерів відправилися з Північної Америки, а ще 114 залишили свої будинки в інших дивізіонах, крім Північно-Американського. У 1998 році 1 071 працівник служили Церкві за межами свого дивізіону. Місіонери Церкви АСД направляються в різні місця з різних місць. Філіппінці керують церковними установами або доглядають за хворими в Африці; аргентинці здійснюють медичне місіонерське служіння в Непалі; індус видає адвентистський журнал в Сполучених Штатах; виходець з Гани служить в Генеральній конференції; професора, що представляють майже двадцять країн, викладають в Теологічній семінарії Університету Ендрюса. Крім цих междивізійних працівників багато служать в сусідніх країнах або навіть в інших кінцях своєї країни.

Церква використовує численні і різноманітні засоби, щоб донести до людей звістку Євангелія. Це може бути непримітне відвідування сусіда, а може бути євангельська програма, яку відвідують тисячі людей. Нижче описані деякі найбільш важливі методи або стратегії.

close
Підпишіться та приєднайтеся до 146 інших підписників.
Оберіть:

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist