У Київській єврейській адвентистській громаді «Бейт шалом» 29 грудня відбулася урочиста програма, присвячена святу Ханука — Святу відновлення і світла. Захід відвідали біля 80 гостей, друзів та членів громади.

Під час програми прозвучала розповідь про героїчну історію свята Хануки, що сягає ІІ століття до н. е. і про перепосвячення Храму. Також багато відвідувачі заходу вперше дізналися про те, як Ісус прийшов у Храм на Свято відновлення, а також почули про важливість духовного оновлення і відродження для кожної людини.

Ханука відзначає перемогу єврейського народу над потужною армією греко-сірійських загарбників у 168 році до н. е. Вплив еліністичної культури та вірувань був настільки великим, що розповсюдився на всі сфери життя Землі Ізраїлю, і народу загрожувала повна асиміляції в язичницькому світі. Апогеєм завоювання стало осквернення Єрусалимського Храму та жертівника принесенням на ньому у жертву свині. Але знайшлася родина Хасмонеїв зі священницького роду на чолі з Мататією, яка повстала проти цієї навали та з Божою допомогою і невеликою кількістю воїнів здобула перемогу. 

Його син Юда Макавей разом з братами очистили Храм від ідолів та запалити храмовий семисвічник — менору — у Святилищі. Також вони побудували новий жертівник. Як свідчить єврейська традиція, оливи, яка знайшлася в Храмі, мало вистачити лише на день горіння світильника. Але сталося диво, і він сяяв вісім днів, допоки не було виготовлено свіжу оливу.

І хоча диво Хануки пов’язують саме з цим епізодом, справжнє диво набагато глибше, і полягає в тому, що було відновлене духовне життя народу, подолана загроза неминучої асиміляції та зникнення народу. Окрім того, завдяки цьому диву змогло виконатися пророцтво, і у цей світ прийшов Месія. І другим найбільшим дивом Хануки став саме прихід Месії на це свято у Храм. Про це згадує Іван у 10-му розділі свого Євангелія.

Керівник громади Віталій Обревко підкреслив, що Месія Сам став справжньою Ханукою для народу Ізраїлю. Будучи освяченим (що на івриті означає «ханука») Богом-Отцем, Ісус став світлом для світу, що оновлює та освячує кожного, хто до Нього приходить. 

Після надихаючої розповіді про такі глибинні смисли та зв’язки ведучий заходу запалив ханукію — ханукальний світильник з дев’ятьма свічками. Цей світильник прийнято запалювати щовечора протягом восьми святкових днів Хануки. 

Далі гостей пригощали святковими пампушками — суфганійот та іншими солодощами. За традицією, страви цього свята готують на олії на згадку про диво з оливою.

Під час програми звучали святкові та традиційні пісні, а також відбулася вікторина, присвячена історії та традиціям свята. Дітей, що завітали на свято, запросили на сцену для молитви благословення і подарували шоколадні монетки як традиційні «хануке гелт» — «ханукальні гроші».

Більше половини присутніх на Святі відновлення склали друзі та гості громади, багато хто завітав вперше. Як зазвичай, ніхто не поспішав прощатися, лунали радісні слова вдячності, нові знайомі ділилися враженнями та спілкувалися у теплій атмосфері.

Своїми враженнями поділилася Тетяна: «Раніше ми з родиною читали історію виникнення цього свята, але зараз вперше так із ним стикнулися. Дізналися, що його назва означає “оновлення”, “освячення”. Були здивовані тим дивом, що юдеї в невеликій кількості змогли перемогти збройні регулярні грецькі війська. Ну і повним відкриттям для нас було дізнатися, що про це свято згадується в Євангелії від Івана. Було дуже цікаво, тепло і ситно, втім, як і завжди».

Світлини та відео заходу можна побачити на офіційній сторінці Громади «Бейт шалом» у Фейсбуці.

Пресслужба Громади “Бейт шалом”

 

image_pdfimage_print
Facebook
Twitter
LinkedIn
In this article:

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist