Україна займає п’яте місце в світі з уживання алкоголю й друге місце в Європі за рівнем смертності від цієї соціальної недуги. В середньому українці вживають майже 16 літрів алкоголю на душу населення за рік. Випереджають нас лише молдовани, чехи, угорці та росіяни. Українці витрачають на алкоголь у сім разів більше, ніж на освіту. Більше 100 тисяч українців стоять на обліку з алкогольною залежністю. Ще більшу проблему являє собою підлітковий алкоголізм.

Ольга Балакірєва – директор Українського інституту соціальних досліджень ім. Олександра Яременка: “У нас досить раннє знайомство дітей з алкоголем. Є діти, які казали, що вони спробували вперше в 7 років, 10 років, але таке суттєве набуття спроби відбувається якраз у віці 13-14 років. Коли ми говоримо про підлітків 15-16 років, то серед них 80% знають смак алкоголю”.

На жаль, досить часто продавці підвищують свою виручку за допомогою продажу алкоголю неповнолітнім, незважаючи на чинне законодавство. Однак пійманих за руку порушників не так уже й багато. За даними Нацполіції, під час рейдів у 2017 році виявили майже 2000 випадків продажу алкогольних напоїв неповнолітнім.

Владислав Сова – лікар-психіатр, нарколог: “Если молодежь хочет выпить, молодежь это там 12-13-14 лет, им не составляет огромного труда попросить 16-17-18-летнего подростка, у которого есть документ, пойти купить любое количество спиртного и употребить себе. Можно заказать алкоголь с доставкой на дом, по большому счету. То есть там вообще никто проверять не будет”.

Ольга Балакірєва – директор Українського інституту соціальних досліджень ім. Олександра Яременка: “Якщо ми говоримо про пиво, про алкопоп, про легкоалкогольні, слабоалкогольні напої, про шампанське, про вино, то воно досить доступне для підлітків. Тобто 60% кажуть, що в них немає проблем, яким чином це можна дістати”.

На іншому боці цієї проблеми стоїть ставлення батьків до виховання дітей. Усе починається в сім’ї, де ніяке свято не обходиться без чаркування.

Владислав Сова – лікар-психіатр, нарколог: “Если в семьях распитие спиртных напитков приветствуется родителями и ребёнок с детства видит, что спиртной напиток на столе – это правило, это норма, то у него формируется, естественно, восприятие того, что алкоголь – это нормально и почему бы его не употребить”.

Також часто причиною систематичного вживання алкоголю дітьми є проста необізнаність і безвідповідальність батьків, які самі вперше дали спиртне своїй дитині. За статистикою, кожен п’ятий підліток уперше спробував алкоголь у родинному колі.

Раїса Кузьменко – соціальний психолог-консультант: “Не очень сознательные и [не] понимающие детскую психику взрослые часто, если пьют сами, [то] и начинают угощать ребёнка”.

Владислав Сова – лікар-психіатр, нарколог: “Я сам неоднократно слышал досужие беседы родителей, когда они не стесняясь проговаривают то, что их там дети, подростки (там, 14-15 лет) уже пробуют пиво вместе с родителями. И они считают, что это лучше, чем если он [это] сделает на улице. Разницы нет. Если ребёнок приучен употреблять алкоголь в домашних условиях, то ему не составит труда, либо его ничего не удержит от употребления того же алкоголя и вне дома”.

В українському суспільстві вживання алкоголю є загальновизнаною та схвалюваною нормою. Алкоголь це свято, радість. Дорослі показують приклад, ми бачимо, коли з екранів телевізорів відомі люди, політики з радісним виразом обличчя підіймають чарку та проголошують тости. Це для підлітка є поясненням того, що значить бути дорослим. На ділі це несе за собою незворотні наслідки. Тому батькам треба проаналізувати, який приклад вони подають дитині та як їхнє чадо проводить вільний час.

Раїса Кузьменко – соціальний психолог-консультант: “Счастливый человек не нуждается в каких-то искусственных, скажем так, дающих настроение веществах. И поэтому самое лучшая профилактика зависимости – это гармоничная семья, где счастливые родители. Там растут счастливые дети”.

На запитання, чи готовий хтось пригостити свою малолітню дитину алкоголем, мало хто в теорії дасть позитивну відповідь. Але наші діти й далі ставатимуть алкоголіками, поки самі батьки не усвідомлять хибність цієї практики і не визнають, що в більшості випадків саме вони ставлять своїх синів і дочок на цей слизький шлях. А контроль над продажем спиртного на всіх рівнях – справа вторинна, хоч і безумовно важлива.

Костянтин Анікеєв, Віктор Кармазенюк, Київ, “Вісті надії”

image_pdfimage_print
Facebook
Twitter
LinkedIn
In this article:

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist