Продовжуємо публікацію серії богословських нарисів В’ячеслава Корчука на матеріалі біблійної книги пророка Даниїла.

Частина 1, 2, 34, 5, 6, 7

У 8 розділі повідомляється, що Бог відновить справедливість. Вістка про початок суду Божого приверне людські серця до Спасителя.

Одного разу мені повідомили, що у крамниці можна купити гарних персиків. Я подумав – я люблю персики, потрібно поїхати і придбати. У той час я жив у Берінг Спрінгс, а фрукти там були запашні і солодкі. Виїхавши на хайвей, невдовзі я добрався до місця, де продавались ці персики. Люди стояли у черзі і чекали того моменту, коли вони зможуть придбати ці чудові плоди. Це була передобідня пора і я подумав, що я прибув вчасно, тому все буде гаразд. Я тримався черги за однією пані, але в момент, коли надійшла моя черга, просто переді мною з’явилася табличка «зачинено». Я подумав – це якийсь дивний час, щоб саме зараз закриватись. Проте я повернувся і зібрався йти. Люди ще витягували свої шиї, щоб побачити чи щось не залишилось, але продавець сказав наступне: «Ми зачиняємось, усе продано». – Ви зачиняєтеся?, ̶ запитав я у неї. – Ми вже все продали і у цьому році більше отримувати не будемо, – сказала продавець. – Як це так? – запитав я, і із жалем почав прямувати до свого авто. Але на моє диво, одна із членів церкви, сестра Маргарита, знаходилась там і за всім цим спостерігала. Їй вдалось придбати декілька кілограм персиків переді мною. Вона підійшла і сказала: «Не переживайте, я поділюся з вами, у мене їх достатньо». Я подумав тоді, яка це благодать.

Згідно пророцтва про 2300 вечорів-ранків нам відомо, що цей період часу вже минув. Одного разу суд Божий завершить свою роботу і час нашого випробовування закінчиться. Тому сьогодні саме той час, щоб здобути упевненість, що ми знаходимось у правильних стосунках з Богом. Пам’ятайте про це, коли ми разом розглядатимемо 8 розділ книги Даниїла.

У 8 розділі книги Даниїла історія планети Земля представляється різними тваринами. Ми читаємо про барана, що був переможений і розтрощений рогатим козлом. Давайте прочитаємо Даниїла 8:7. Тут описується жорстокий бій. «І я бачив його, що він добіг аж до барана, і роз’ярився на нього, та й ударив того барана, і зламав йому ті два роги, а в барана не було сили стати проти нього. І той кинув його на землю, і потоптав його, і не було нікого, хто б вирятував барана від його руки» (Даниїла 8:7).

У великому калейдоскопі зоологічних різновидів Бог обрав образ тварин барана і козла, щоб продемонструвати земні реалії розвитку історії світу. Ці тварини готові у будь-який момент захищати свою територію. Коли по телевізору показують, як дві тварини б’ються до смерті за територію, це завжди мене приводить до великого хвилювання. Одного разу я став очевидцем телевізійної програми, у якій горді леви атакували старого бізона. Вони страшно його покусали й сп’янілі від крові, чекали, коли величезна тварина помре. Я не люблю на таке дивитися. Даниїл так налякався, що зомлів від побаченого видіння.

Тут у книзі Даниїла відбувається повернення з арамейської (мови міжнародного спілкування) на єврейську. Перші сім розділів книги Даниїла представляють світові імперії, а останні розділи книги Даниїла описують Божий народ і той вплив, який він справляв на відступницькі імперії. 

У книзі Даниїла 8:12 говориться, що святі «будуть віддані» силі цього малого рога. У тексті 13, сказано, що «святиня й військо віддані на потоптання». 17 текст представляє картину більш гіршу. Перед нами представлена жахлива боротьба останнього часу. 

Давайте розглянемо історію про появу Мідо-Перського царства у символі барана. Хто був лідером цієї країни? Кір був управителем Персії, про якого сказано, що він був помазанцем Божим. Невже Бог міг поставити поганського царя та ще й помазати його на царство?

У книзі пророка Ісаї сказано: «Так говорить Господь до Свого помазанця Кіра: Я міцно тримаю тебе за правицю, щоб перед обличчям твоїм повалити народи, і з стегон царів розв’яжу пояси, щоб відчинити двері перед тобою, а брами не будуть замикані» (Ісаї 45:1). Поганський правитель Кір був вибраним Богом, щоб виконати наміри Божі. Кір прямував за рогатим козлом, який символічно представляв царство Греції. Олександр Великий завоював на той час весь існуючий світ. Весь час він наближався у напрямку Індії.

У Даниїла 8:5 говориться про те, що цей козел прийшов із заходу і пройшов по поверхні землі, не дотикаючись її. Перемоги Олександра Великого були швидкі і грандіозні. Дехто сказав, що він був трудоголіком і тому помер у зовсім молодому віці. Ті, хто постійно перепрацьовують і вкладають у роботу 150 відсотків, підпалюють свічку з обох сторін. Результат – дуже швидко згорають. Що ж сталося з Олександром Великим? Що сталося з його рогом? Біблія говорить, що він був зламаний. «А коли він зміцнився, то був зламаний той великий ріг» (Даниїла 8:8).

Олександр заклав частину фундаменту для успіху роботи Ісуса Христа. Східний, язичницький вплив загрожував західному світу у ті часи. Олександр зупинив цю тенденцію і не допустив заходу бути захопленим. Грецька мова стала переважаючою в цілому світі, що дало можливість всьому Новому Заповіту бути виданим грецькою мовою. Таким чином, Олександр Великий готував дорогу для Євангелія Христа. Триста років по тому Христос їхав по тій дорозі, яку побудували греки та римляни. Він допоміг Європі стати єдиною. На завойованих землях він добре поводився з людьми і поступав по-братські, намагаючись об’єднати разом колишніх ворогів усієї імперії. По суті, він сприяв тому, щоб 10 000 його воїнів одружилися з 10 000 східних жінок.

Прийшов час, і «ріг» Олександра зламався і чотири його воєначальники розділили між собою завойовані території. Прочитаємо про це «А з одного з них вийшов один малий ріг, і з малого став дуже великий до півдня, і до сходу, і до Пишноти» (Даниїла 8:9).

Влада цього малого рогу поширювалась у двох напрямках. По-перше, вона поширювалась географічно, підкоряючи все на своєму шляху. Це відбувалося з 538 р. до н.Хр. і аж до 1798 р. п. н.Хр. Ця імперія поширилась на південь, на схід і до «Пишноти» (гарної країни – Ізраїлю). Рим підкорив Грецію і заволодів усім Середземноморським регіоном. Рим перетворився на єдину грізну імперію.

По-друге, ця влада, згідно пророцтва, збільшилась «аж до війська небесного». «Вождь воїнства» ̶ це одне із імен Ісуса Христа. Ця влада прирівняла себе до Самого Бога Небес, чим і опоганює святиню Божу. Даниїл про це пише у 8 розділі: «І він побільшився аж до війська небесного, і скинув на землю декого з війська, із зір, і потоптав їх. І він побільшився аж до Вождя того війська, і від Нього була віднята стала жертва, і покинене місце святині Його. І буде віддане йому військо враз із щоденною службою через гріхи, і він кине правду на землю, і зробить, і матиме успіх» (Даниїла 8:10-12). Але не зло управляє цим світом, а Бог.

«І почув я одного святого, що говорив. А інший святий сказав до того, що говорив: Аж доки це видіння про сталу жертву та про нищівний гріх, доки святиня й військо віддані на топтання?» (Даниїла 8:13) Влада невеликого рогу зробила спробу кинути на землю і розтоптати біблійну істину про те, що Христос є наш справжній Первосвященик у небесній святині, що він є справжнім Первосвящеником і Ходатаєм за людей. Бог веде історію до завершення. Будь-яка релігія, що зосереджує нашу увагу на земних священиках у прикрашених храмах, але відволікає від небесних реалій, що є відкритими у Біблії, направляє на неправдивий шлях, що веде до неминучої погибелі. 

Даниїл відкрив, що Божа рука управляє історією світу. І нам не потрібно впадати у відчай перед стіною, яку ми не можемо подолати. Зло дійде свого кінця. Ми, смертні люди, повинні довіряти Богу навіть тоді, коли на багато запитань у нас немає відповіді.

Чи знаєте ви, що для утворення туману, що вкриє собою декілька кварталів міста, достатньо всього 2 склянки води? Всього-навсього дві склянки води! Ми іноді занадто переймаємось речами, що відбуваються навколо нас, але коли б ми бачили проблеми у справжній їхній суті, то вони здавалися б нам значно меншими. Можливо, всі наші проблеми можна було б помістити у «склянку»? Для нас найголовніше питання –  знайти те, що в кінцевому результаті допоможе отримати відповіді на найголовніші питання нашого буття, як теперішнього, так і прийдешнього.

Наше завдання як християн – не падати у розпач, а довіряти Богу. А це “посадова інструкція» для християнина. Тероризм приходить, але він дійде свого кінця. Всі страхіття воєн у світі закінчаться. Адольф Гітлер дійшов кінця, і у повноті часу завершила свою діяльність Комуністична партія СРСР. Бог веде історію до кінця, але при цьому дає свободу людині обрати те, що вона бажає. Вибір невеликий – життя вічне, або вічна смерть.

У книзі Даниїла говориться про те, що настане кінець царству царя, уособлюваного малим рогом: «А в кінці їхнього царства, коли покінчать своє ті грішники, постане цар нахабний та вправний у підступах. І зміцніє його сила, але не його власною силою, і дивно винищить він, і буде мати успіх, і діятиме. І винищить він сильних і народ святих. А через свою мудрість буде мати успіх, омана буде в його руці, і він звеличиться в своєму серці. І в часі миру він понищить багатьох, і повстане на Владику над владиками, але без руки буде зламаний» (Даниїла 8:23-25).

Якщо ви вбили гадюку, то в останні хвилини життя, вона, корчачись від болю, стає найбільше отруйною, але все ж таки вона поступово помре. Це те, що сьогодні відбувається зі злом. Ніхто поки що не може ліквідувати зло у світі назавжди та позбутися його, але дні зла полічені. «І тоді то з’явиться той беззаконник, що його Господь Ісус заб’є Духом уст Своїх і знищить з’явленням приходу Свого» (2 Солунян 2:8). 

«А я, Даниїл, знемігся й заслаб на кілька днів. І встав я, і робив цареву працю, і остовпів з того видіння, але ніхто того не завважив» (Даниїла 8:27). Побачена боротьба і зло, яке наповнювало її, зробило Даниїла хворим. Ми теж можемо знесилюватися від оточуючого зла. Ми можемо стомлюватися від зла у наших сім’ях, у школі, на роботі. Даниїл був відвертою людиною, він не говорить: «О, я знаю, як усі ці питання вирішити». Він чесно визнав, що йому важко і навіть ослабнув на дусі, але не дозволяє, щоб труднощі зламали його цілковито. Виконуйте свою справу. Поставте біблійні пріоритети у ваших справах, і нехай Бог буде першим у всьому. Даниїл дозволив Богу бути першим у житті і ніколи через це не шкодував. Кожен день – це шанс, особлива можливість для правильного вибору. Сьогодні Бог очікує від нас почути відповідь на Його любов, яку Спаситель виявив на хресті. Чи є у вас бажання відповісти на заклик Христа і стати Його другом?

В’ячеслав Корчук, доктор богослов’я

image_pdfimage_print
Facebook
Twitter
LinkedIn
In this article:

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist