Притча про багача і Лазаря й віра у пекельні муки
Бог одних від початку обрав на спасіння, інших на загибель?
Що при Другому пришесті буде з людьми, які не мали змоги почути про Божу істину?
Молитва у Дусі Святому і говоріння іншими мовами
Яку музику любила Еллен Вайт?
Чи заповідає апостол уживання вина?
Апостол проти лжевчителів
Что такое адвентистская музыка
Навигация по сложному ландшафту глобальных отношений
Годичное совещание пасторов Восточно-Днепровской конференции утвердило план работы на 2024 год
На Закарпатті польова школа об’єднала 70 лідерів слідопитів з усієї України
Навчальним квестом слідопити Дніпра відзначали 73-ю річницю всесвітнього руху слідопитів

Про те, як відбувається євангелізація на Мадагаскарі в цьому році, розповідає місіонер-бізнесмен Василь Стойка. Він родом з України, живе й працює в Чехії, а африканський континент вже не перший рік відвідує з проповідями і благодійними проектами. Протестантського читача з пострадянського простору, де час масштабних євангельських програм давно минув, не може не зацікавити, чому на чорному континенті так багато людей відгукуються на благу вістку. 

— Василю Івановичу, як можна охарактеризувати адвентистські євангельські заходи на Мадагаскарі цього року? 

— Ще з лютого в цій країні протягом чотирьох місяців місцеві адвентисти провели 431 євангельську програму в різних містах, у в двох північних областях: Діана і Сава. Ці заходи проводилися силами 20 пасторів місцевої конференції (регіонального відділення церкви) і багатьох членів церкви. Невеличку частку оплачувала конференція, а більшу частину витрат брав на себе спонсор. З кожної з цих програм в різних містах були люди, які бажали прийняти хрещення, готувались приблизно три місяці, і потім їх усіх охрестили 27 квітня в місті Самбава. Тоді хрещення прийняло більш ніж півтори тисячі осіб, але деякі люди хрестилися і трохи пізніше. Що ж до євангельських програм, які проводив я, то вони відбулися у квітні й травні у двох містах — Амбодіампана та Амбандза. З перекладом допомагав Дарані Суатра Брюно, пастор Східно-Дніпровської конференції Адвентистської церкви, що родом з Мадагаскару.  

— Чи є приблизні цифри, скільки всього людей у цьому році прийняло хрещення?  

За даними конференції, з лютого — 2 012 осіб.

В один день, якщо казати про 27 квітня, в Самбаві прийняло хрещення 1 519 осіб. Ми роздали стільки Біблій, по них я рахую. Але насправді було більше людей, ніхто не знає скільки точно. Наступної суботи знов було хрещення з тих людей, які відвідали вже нашу програму. Не всі з тих, хто вирішив хреститися раніше, були готові, бо в когось не було розпису у паспорті про шлюб, хтось потрапив в аварію.

Тож наступної суботи 141 особа хрестилася. Потім знов – 304 особи. Потім – іще 48. Тому виходить 2 012 людей загалом.

Це з тих євангельських програм, які проводила конференція в багатьох містах. 

— А скільки серед усіх охрещених хрестилося саме з тих програм, які проводили Ви?

— Точно ніхто не знає. На хрещення зараз виходить 700 осіб. Але не всіх допускають. Люди наввипередки йдуть до водойми та намагаються першими прийняти хрещення.

В Україні ви легше станете депутатом, ніж на Мадагаскарі приймете хрещення. Все не так просто. До хрещення допускають дуже обережно. Немає такого, що прийшов, прийняв хрещення і на цьому все. 

Можете 17 років ходити до церкви, давати десятину, але якщо з чоловіком не розписані в РАГСі, то церква не допустить до хрещення. 

— Чи є такі люди, для яких хрещення — це просто ритуал?

— Ні, в них глибока віра. Так просто мало хто приймає хрещення. 

Але розписати подружжя в РАГСі для них — це найбільша проблема. Тому що їм заборонено розписуватися. Така в них язичницька культура. Інша проблема в чоловіках. Вони не хочуть, щоб їх дружини хрестилися, бо потрібно буде давати десятину. 

Також перешкодою можуть стати проблеми і з батьками. В 12-13 років тут вже дівчата заміж виходять. Тому, якщо вони приймають хрещення, їх просто виганяють з дому. А церква не може всіх прийняти. 

— Якими проектами, окрім проповідей, Ви там займалися?

— Ми не приїхали, щоб тільки розповісти людям щось і поїхати. Ми брали участь в 10 великих проектах. Це будівництво церков. Наприклад, церкву хтось побудував, але в неї немає даху. Тоді ми купляємо шифер. Закінчували будівництво шкіл. 

В Амбодиапама, місті, якого немає на карті світу, ми проводили першу програму. Там ми поставили двері й вікна в церкві. Конференція поставила шифер на даху. 

В тому ж місті, в 2016 році ми побудували школу повністю за спонсорські гроші. Спонсори були переважно з України і Росії. Цього року ми вже завершуємо будівництво. Ставимо вікна й двері, робимо цементну підлогу. 

Про цю школу буде детально описано в статті на моєму місіонерському сайті. 

В Амбандзі ми допомагали добудовувати п’ять молитовних будинків. 

В Софії добудовуємо школу і ще дві церкви.

Ми приїхали не тільки заради програми. Її може проводити і пастор, а я хочу їм ще допомогти у вирішенні важливих проблем. 

— Про що була Ваша євангельська програма? 

— Головна ціль — навернути людей до Ісуса, щоб вони стали Його учнями, як і ми. Щоб вони потім змогли передавати вістку близьким і рідним. Ми хотіли показати приклад відносин з Богом. 

Другорядна ціль — побудувати церкви, щоб вони помістилися в них. На всіх фотографіях, які я маю, всі сидять на глиняній підлозі. Є церкви, які складаються тільки з чотирьох стовпчиків і шиферу над ними. 

— Як можна порівняти духовний стан людей на Магадаскарі і в Європі?

Коли у вас є електрика, ви за неї молитесь? А за воду? Їжу? Ми звикли до того, що це все в нас завжди є. 

А люди в селах Африки моляться про погоду, щоб висушити сіно, вибрати картоплю. Тому там вони дуже залежать від Бога або духів, в яких вони вірять. Тому їх віра відрізняється від нашої. 

— Наведіть приблизні цифри євангельських програм — не за цей рік, а за весь час з моменту, коли Ви почали відвідувати Мадагаскар.

— Ми провели за весь час з 2012 року десь 100 програм. 

До цього року в нас найбільша кількість хрещених була 1 026. Але тоді нас було 8 євангелістів. І то це не була основна програма. 

Цього року через хворобу я думав відмовитися від проведення програми, хоча хреститися мали 4 000 чоловік. Я не мав їхати в Африку, ми припинили програму. Але раптом вся хвороба зникла. Я прийшов на операцію, але добре, що перед цим зробили знімки, вони показали, що оперувати вже нічого, я, дякувати Богу, одужав. Тож моя подорож відбулася. 

— А якою є статистика благодійних проектів за весь час Ваших відвідувань Мадагаскару?

— Взагалі в Африці ми реалізували близько 200 будівельних проектів. Якщо говорити тільки про Мадагаскар, то побудували близько 50 молитовних будинків. З нуля побудували 4 школи, 10 шкіл добудували. 

Церкву можна побудувати за 300 доларів. Але щоб це все привезти, треба ще 1 300 доларів. А тепер вже 2 000 доларів, тому що ми виходимо на новий рівень. Ми вже не будуємо так, як раніше. Зараз церква загалом вже коштує 3 000 доларів, зате вона красива, поштукатурена і з цементною підлогою. 

Як вона виглядає, можна подивитися на моєму сайті http://missioner.eu/. 

— Які ще проекти були, окрім будування шкіл і церков?

— Вчили людей прибирати в містах. Вони ж не знають, що сміття можна спалювати. Також ми копали колодязі. Відвідували тюрми. Там проводили програми. Серед мусульман проводили програми. Серед дітей. І ще дуже багато різних проектів. 

— Як працюють адвентисти з нехрещеними людьми, але які все одно відвідують церкву?

— В Україні ми звикли, що цим має займатися пастор. Він має відвідувати, підтримувати, вирішувати сімейні питання. А в мадагаскарців у більшості випадків немає пастора. Так, в місцевій конференції, яка проводила програми, налічується 29 пасторів и 32000 членів церкви. Один пастор на 30-50 громад. Тому там рядові члени церкви змушені самі працювати. 

В їхніх громадах є директор зібрання, пресвітер. До речі, пресвітером може бути не тільки чоловік, а й жінка. Будь-який рядовий член церкви, який добре знає Біблію, може бути директором зібрання. 

Іноді й пресвітера немає. Але вони самі так працюють, що нам треба в них повчитися. 

У нас всі покладаються на пастора. Він має придумати програму, а самі члени церкви — ні.

А в Африці люди працюють, щоб церква йшла вперед. А у нас всі тільки гальмують її. У нас починають проповідника запитувати про екуменізм, «Хто помер на хресті?», або ставлять інші каверзні запитання. Вони зупинились на пошуку суперечностей, на своїх поглядах на Біблію.

А коли я приїжджаю в Африку, то стаю для людей таким високим ідеалом, якій тільки може бути. Вони дивляться на те, як я їм, ходжу, вдягаюсь і мріють робити так само. 

Всі приходять тільки, щоб помолитися, послухати про Бога. Бо в їхній культурі не існує поняття «любов». 

— Що мається на увазі — не існує поняття «любов»? В Інтернеті розповсюджуються різні історії про африканські племена, які вони згуртовані і альтруїстичні. 

— Це казочки. Насправді життя в Африці — це постійна боротьба за виживання, а вона заважає побудові глибоких стосунків між людьми. Наприклад, можна запитати у якоїсь жінки, де її дитина, яку ми бачили кілька днів тому. І вона відповість, що дитина померла, але скаже це з такою байдужою інтонацією, ніби сталася якась буденна річ. Більшість людей звикла, що життя не цінується, кожен сам за себе, і тому вони особливо потребують тої любові, якої не вистачає у їхньому повсякденному житті.

— Як змінюється їхнє життя після хрещення? Чи з’являється любов?

— Так, звісно. Вони вчяться любити один одного, намагаються привести в церкву і своїх родичів. Починають гарно одягатися, розумітися в стосунках, вивчати Біблію. 

У кожній сім’ї по 10-15 дітей. Тому, коли батьки приходять до церкви, з ними йдуть і діти. Рідше приходять і мама, і тато, бо чоловіки мусульмани. 

Коли мадагаскарці стають християнами, вони змінюють себе і навколишній світ. 

Бесіду вів Гнат Мєрєнков

НА ФОТО: 1. 1519 осіб прийняли хрещення й отримали в подарунок Біблію в м. Самбава. 2. Тисячі людей приходить щовечора на євангельську програму в м. Амбандза. 3. Будівництво однієї з церков на Мадагаскарі. 

image_pdfimage_print
Facebook
Twitter
LinkedIn
In this article:

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist