Постановка проблеми. «Наука проти релігії» – цей вислів розділяє прихильників еволюціоністського і християнського табору. Але на сучасному етапі цей різкий поділ вже не та гостро сприймається оскільки в авторитетних наукових джерелах вже не ставлять під сумнів еволюцію, як природний процес і вважають її твердо встановленим науковим фактом [10], в свою чергу прихильники креаціоністського мислення шукають компроміс між Святим Писанням і еволюціоністськими теоріями. Змінюють свої погляди навіть представники «протестантського фундаменталізму» , Зокрема Біллі Гремм у 1966 році зазначив: «Як ви вірите, не зачіпає доктринальні принципи [християнства]. Або в певний момент еволюції Бог повіяв [духом] на одну особливу людиноподібну мавпу, яка стала Адамом, або Бог міг взяти жменю глини, дунути і створити людину просто так» [8].
Обсяг нашого дослідження не дає нам розглянути всі аспекти еволюційного вчення і Євангелія, тому мета дослідження полягає у зіставленні одного важливого чинника погляду на світ – смерті як в еволюціоністській так і креаціоністській парадигмі мислення.
Основний виклад матеріалу. Ми бачимо що релігія в сучасному світі втрачає зміст, як пояснення сенсу буття та призначення людини. Тому домінування еволюційного вчення, навіть у спробі відповісти на важливі фундаментальні питання людського існування, не є чимось абсурдним. Креаціонізм шукає компромісів у тлумаченні перших розділів книги Буття і це явище не нове. Тенденція алегоричного тлумачення цих текстів прослідковується також і у ранньохристиянських авторів Орігена [11,12] та Августина [7, 9]. Ставлення представників різних релігій до еволюції, як найкращого пояснення походження людського життя на землі представлено в дослідженні Pew Research Center [13]. Згідно нього майже половина американців вважає еволюцію найкращим варіантом.
У нашому дослідженні природній добір як один з основних постулатів еволюції протиставлено одному з основних законів буття в Біблії – «за гріх смерть» (Рим. 6:23) [1]. Для початку розглянемо позицію християнського підходу і покажемо важливість смерті згідно креаціоністського мислення. Розглянемо зв’язок між смертю Ісуса Христа і тезою «за гріх смерть» (Рим. 6:23) [1]. Коментуючи уривок з Послання до Коринтян Реймонд Браун констатує: «Бог зробив Ісуса жертвою за гріх» [2, с. 103]. Книга пророка Ісаї говорить: “А Він був ранений за наші гріхи, за наші провини Він мучений був, кара на Ньому була за наш мир, Його ж ранами нас уздоровлено!” (Іс. 53:5) [1]. Дональд Гатрі пише: «Найвищим її (любові) прикладом є жертва примирення Христа за наші гріхи» [4, с. 558]. У Посланні до Євреїв автор говорячи про Ісуса Христа і його смерть на хресті узагальнює: «потреби не має щодня, як ті первосвященики, перше приносити жертви за власні гріхи, а потому за людські гріхи, бо Він це раз назавжди вчинив, принісши Самого Себе» (Євр. 7:27) [1]. Як ми знаємо, жертва за гріх – це смерть. (Див. (Лев. 4) [1]). Ісус став цією жертвою, щоб людство мало життя – це основоположна частина віри усіх християн.
Інші публікації
Розглянемо погляди на смерть зі сторони еволюційного вчення. Сформулював основні постулати СТЕ (Синтетичної теорії еволюції) 1980-их Микола Воронцов. Нас цікавить важливість природнього відбору у процесі еволюції. З цього приводу він говорить, що основним або навіть єдиним рушійним фактором еволюції є природний добір [3], а у оновлених виданнях додає, що Природний добір безперечно залишається рушійним фактором еволюції, але не єдиним [3]. Окрім багатьох факторів природній добір це «смерть в ході еволюції непристосованих» [6]. Тобто, еволюційна теорія говорить про те що смерть – це одна з рушійних сил розвитку, а виживає лише сильніший.
Тепер зверніть увагу на відмінність двох постулатів християнства і еволюції. В Біблії смерть – це покарання, це знищення, це деградація, а еволюція говорить, що це рушійна сила розвитку і прогресу. Вона каже: «виживає сильніший», а в християнстві Сильніший і Кращий помирає для того щоб слабка ланка могла жити. Коментуючи це протиріччя, Річард Докінз звертає увагу на те, що немає жодних свідчень, що у самого Ісуса «з’їхав дах», але ось доктрина, винайдена згодом Павлом, – що Ісус помер за наші гріхи – вона абсолютно божевільна. Це ж огидно: вважати, що творець всесвіту, здатний винайти закони фізики і процеси еволюції не знайшов кращого способу спокутувати наші гріхи, ніж дати замучити себе до смерті! [5]. А от згаданий Павло, припускаємо, стикався з такими висловами ще за свого життя і констатував: «Боже слово про хреста тим, що гинуть, то глупота, а для нас, що спасаємось, Сила Божа!» (1 Кор. 1:18) [1]. «Ісус помер за наші гріхи – це божевілля» – зазначають еволюціоністи, Біблія ж ясно говорить: «Смерть Христа – Сила Божа». Поєднати істини Євангелія з еволюцією неможливо, про це свідчать, як біблійний текст і богослов’я так і еволюціоністи у своїх працях.
Висновок. Ми провели порівняльний аналіз проблеми смерті в еволюціоністській і креаціоністській парадигмі мислення, смерть займає важливе місце і там і там, але діаметрально протилежні погляди, щодо цього питання, дають змогу говорити про те, що еволюцію поєднати з християнством в розглянутому аспекті неможливо .
Список літератури та використаних джерел
- Біблія. Українське біблійне товариство, Іван Іванович Огієнко, 1930 р.
- Браун P. Введение в Новый Завет. Том II .Библейско–богословский институт св. апостола Андрея, М., 2007 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://drive.google.com/drive/u/0/search?q=%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%83%D0%BD
- Воронцов Н. Н. Развитие эволюционных идей в биологии. М.: Изд. отд. УНЦ ДО МГУ, Прогресс-Традиция, АБФ, 1999. 600 с.
- Гатри Д. Введение в Новый Завет. [Електронний ресурс]. – Режим доступу:https://drive.google.com/drive/u/0/folders/16WM1W2YjhgETXPn90BM8_ICM8HvVEYZw
- Ричард Докинз / citaty.info [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://citaty.info/man/richard-dokinz
- Современная энциклопедия. 2000. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://dic.academic.ru/dic.nsf/enc1p/17830
- Aurelius Augustinus. De Genesi ad literam 1:19–20, 2:9
- Cooperative Evangelism at Harringay, Unit ed Church Observer, July 1966.
- Davis A. Young. The Contemporary Relevance of Augustine’s View of Creation from «Perspectives on Science and Christian Faith 40.1».
- National Academy of Science Institute of Medicine. Science, Evolution, and Creationism. – National Academy Press, 2008. (сторінки подиивтись кількість)
- Origen, Contra Celsus 6.60. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.newadvent.org/fathers/04166.htm
- Origen, De Principiis IV, 16. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.newadvent.org/fathers/04124.htm
- Religious Groups: Opinions of Evolution, Pew Forum. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.pewforum.org/2009/02/04/religious-differences-on-the-question-of-evolution/
***
Автор — Данило Абрамюк, бакалаврант богослов’я









