Притча про багача і Лазаря й віра у пекельні муки
Бог одних від початку обрав на спасіння, інших на загибель?
Що при Другому пришесті буде з людьми, які не мали змоги почути про Божу істину?
Молитва у Дусі Святому і говоріння іншими мовами
Яку музику любила Еллен Вайт?
Чи заповідає апостол уживання вина?
Апостол проти лжевчителів
Что такое адвентистская музыка
Навигация по сложному ландшафту глобальных отношений
Годичное совещание пасторов Восточно-Днепровской конференции утвердило план работы на 2024 год
На Закарпатті польова школа об’єднала 70 лідерів слідопитів з усієї України
Навчальним квестом слідопити Дніпра відзначали 73-ю річницю всесвітнього руху слідопитів

Про те як працює дитячий відділ на Буковині, які в нього завдання і переваги розповідає Юрій Пилипенко, пастор, керівник дитячого відділу Буковинського регіону.

Де ви проводите служіння? Коли почали звершувати служіння керівника дитячого відділу?

Виконую пасторське служіння в одній із громад міста Чернівці «Садгора». Одружений, з дружиною Оленою виховуємо двох доньок, Аріані дев’ять років, Віталіні сім.

На пасторському служінні в Буковинському регіоні я з 2010 року, і майже кожного року їздив на табори як наставник, спікер. Служіння з дітьми та підлітками мав постійно, бо в громадах, де я звершував служіння завжди були діти. В 2017 році відбувся з’їзд конференції, на якому мені запропонували звершувати служіння керівника дитячого відділу Буковинського регіону. Чому мені це запропонували? Керівництво звернуло увагу на те, що маю хист організовувати музичні фестивалі, програми, біблійні вікторини, і запропонували мені очолити дитячий відділ, і я погодився.

З якими віковими категоріями дітей ви працюєте? З ким легше працювати?

Наше служіння розраховане для дітей від нуля до п’ятнадцяти років. З маленькими дітками нелегко, бо їм ще важко сконцентрувати свою увагу. А взагалі з різними віковими категоріями непросто. Якщо це масові заходи, потрібно, щоб було абсолютно усім цікаво. Звичайно, що більш організовані діти з дванадцяти до п’ятнадцяти років, вони вже доросліші і розуміють відповідальність. За той невеликий проміжок часу, відколи ще я був дитиною, діти дуже змінилися, а зараз з кожним роком змінюються ще більше. Є в цьому свої плюси – діти стали більш розумнішими, обізнаними в комп’ютерах, телефонах. Але мінус у тому, що зосередити їхню увагу з кожним роком стає все важче і важче. Вони звикли до «YouTube» каналів, до «Instagram», вони дивляться, набридло, переключили і так дал. А на програмі в таборі треба сидіти і слухати. Для мене дитяча увага важлива. Якщо я бачу, що дітям стає нудно, або починають шуміти, відразу змінюю формат – жартую, граємо в ігри. 

Виховання двох донечок вам допомагає в розумінні потреб підлітків? Ваші діти впливають на ті програми, що ви готуєте для інших дітей?

Звичайно, бо якщо б не мав власних дітей, як би я міг зрозуміти, як працювати, що потрібно  дітям? Це те ж саме, що писати дисертацію на тему «Як ловити рибу», але ні разу цим не займатися. Те, що я маю донечок, допомагає мені знайти підхід до дітей, у спілкуванні, більш-менш розумію, що дітей цікавить. Коли я готую теми, які буду проводити у літньому таборі, спочатку розповідаю своїм дітям. Якщо бачу, що вони щось не розуміють, змінюю, якщо їм цікаво, значить, підійде й іншим. Дослухаюся до їхньої думки, питаю поради, чи зрозуміли вони, що треба додати, чи цікаво дивитися на картинку.

Коли три роки назад ви прийняли це служіння, яку мету ставили перед собою, чи бачили, що треба щось змінити?

У мого попередника Алли Гайсан дитяче служіння було поставлене на досить високому рівні. Перша моя мета – не зменшувати стандарти служіння. Друга − мені було потрібно сформувати сильну команду, щоб було легше працювати. Я розділив конференцію на шість районів, вибрав керівників районних дитячих служінь, це команда помічників, з якими я можу радитися, планувати, які допомагають мені у служінні. Маю ще пасторське служіння, тому третя мета – пристосуватися до дитячого відділу, змінити підхід до проповідей, дитячих історій, – взагалі до дітей.

Що зроблено на цей час?

За цей час усі три мети досягнуто. Маю графік проведення заходів для дітей: на рік загально конференційна вікторина і музичний фестиваль, соціальні проекти для дітей «Країна здоров’я» по школах нашого краю, щорічна участь у проекті «Сумка Самарянина». Влітку кожного року  у нас проводилися табори, які забирають дуже багато часу на підготовку. Ми сформували команду по підготовці до цих таборів, це наш «мозковий центр», збираємося на протязі року, пропонуємо ідеї, обдумуємо, розглядаємо способи їх утілення.

У всіх церквах діти мене впізнають, посміхаються, підходять, спілкуються. Це певний показник мого служіння, якщо діти мене сприймають, спілкуються, готуються до запланованих заходів. Діти із задоволенням приїжджають на табори,  фестивалі, різні міроприємства, які ми проводимо.

Як розвиваєте творчість у дітей? Як нагороджуєте учасників?

Я тісно співпрацюю з музичним відділом нашого Буковинського регіону, який очолює Леся Гунько. Ми домовилися разом проводити фестивалі. Громадам даємо певні завдання, наприклад: підготувати музичний номер, намалювати малюнок по тематиці фестивалю, підготувати пісню та вірш. Коли проводив вікторину по книзі «Естер», дав кожній громаді, яка приймала участь, (а це було багато громад), завдання – підготувати сценку на заданий розділ. Кожній громаді ми дали певний розділ чи пів розділу з книги, і кожний показував свою «серію», так пройшли всю книгу «Естер». Всі діти приймали участь і були одягнені у костюми, наближені до того часу, проявляючи у цьому багато творчого підходу. Дякуємо батькам, які готують дітей до тих завдань, які я їм даю, діти завжди підготовлені і до музичних фестивалів і до вікторин. Відповідно до того, який маю бюджет, але ми нагороджуємо дітей – пригощаємо фруктами, даємо знижку на оплату табору для дітей, які займають призові місця, нагороджуємо дипломами, даруємо канцелярські вироби.

З яких сімей ви запрошуєте дітей? Чи бувають діти, про яких кажуть що вони «важкі»? Що ви робите, щоб підтримувати дисципліну у таборі?

Ми підходимо дуже серйозно до підбору табірної команди. Дітей ділимо на групи по десять чоловік. У кожній групі є свій наставник, якого ми ретельно підбираємо. Для дівчат стандарт – щоб вони були мамами чи сестричками, які мають своїх дітей. Якщо це молоді дівчата, проводимо різні семінари, навчання, як працювати з дітьми із важким характером.

До нас приїжджають діти з різних соціальних верств населення – шістдесят відсотків з віруючих сімей, сорок відсотків з сімей не адвентистів. За десять днів в таборі дитина відкривається, чуєш її слова, бачиш поведінку, ми розуміємо проблему цієї дитини і стараємося їй допомогти. Наставники-мами стараються згладжувати їх характер, допомагати їм порозумітися з іншими дітьми. Ми маємо дитячого табірного психолога Лілію Москаленко, це моя сестра, вона дружина пастора з Кременчуга, я її запрошую нам на допомогу у табір. Коли ситуація потребує цього, я розмовляю з дитиною, спілкується табірний психолог, інструктори, мої помічники, і допомагаємо такій дитині осмислити свій вчинок. Жодного разу ми не відправили дитину додому. На кожну зміну припадає одна-дві дитини з важким характером, але до закінчення табору такі діти змінюють своє відношення до себе і до інших.

Як ви підтримуєте дисципліну у дітей в таборі?

Ми прописуємо правила табору, коли діти реєструються, де попереджаємо: що не можна привозити з собою, про розпорядок, які правила табору. Кожного ранку проводимо лінійки, де повторюємо принципи. Більшість дітей дуже слухняні, ті, хто спочатку не розуміють, підтягуються до основної маси дітей. Кожного ранку ми збираємо наставників, спілкуємося, вони розповідають, як пройшов минулий день, які виникали проблеми, як їх вирішували – через наставників підтримуємо дисципліну.

Що проводите на протязі дня для дітей? Що їм найбільше подобається?

Кожний напрямок у таборі має свого координатора: координатор ранкового і вечірнього служіння, спортінструктор, інструктор по плаванню в басейні, інструктори по різних спеціалізаціях у гуртках. Після сніданку на ранковому служінні, а воно триває півгодини, співаємо, отримуємо на день певні завдання духовного спрямування. Потім наставник проводить біблійні уроки, далі діти розходяться по спеціалізаціях, які проводять інструктори десь півтори години. Після обіду маємо загальнотабірні ігри, де весь табір приймає участь у пошуках, спортивних іграх – кожного дня свій варіант. Щовечора перед вечірнім богослужінням діти обов’язково йдуть у душ. Богослужіння проходить десь півтори години, після чого робимо вогнище та відбій. Наставники з ними моляться, розмовляють про те, як пройшов день. Прихожу і я в кожну кімнату, запитую, що сподобалося найбільше. Діти відповідають різне – кому сподобалося служіння, кому ігри, спілкування, не можна виділити щось окремо – що подобається їм найбільше. Кожна група дітей знаходить щось своє.

Де проходить ваш табір? Кого запрошуєте на роботу, чи є постійні працівники?

Ми маємо свій табір, який знаходиться в Чернівецькій області, Заставнівському районі, біля села Ржавинці. У 2015 році викупили ділянку і побудували табір «YourCamp». На базі табору ми проводимо дитячий табір, табір слідопитів, молодіжний, навчання – база потужна. До цього року табори проводили тільки улітку, але зараз йде переобладнання будиночків, щоб у майбутньому були зимові табори.

50-60% – це люди, які працюють постійно, решта – це нові люди. Я маю Viber групу з 160 дитячими керівниками регіону, тісно співпрацюю з молодіжним керівником Ігорем Тимком і ми разом запрошуємо в громадах охочих послужити в дитячому таборі. Ті, хто працює в дитячих таборах, отримують знижки на молодіжний табір. На протязі навчального року ми проводимо навчання, зустрічі на базі конференції, плануємо теми, готуємося до служіння влітку. До навчання залучаємо різних спікерів з нашого та з інших регіонів. Зараз навчання табірної команди проходить в Zoom.

В минулому 2019 році в таборі відпочивали 150 дітей віком від шести до одинадцяти років, старших було двісті дітей.

Де берете матеріал для роботи?

Для минулої програми «Космос» я підготував матеріал, а взагалі ми колективно готуємо, придумуємо концепції, а вже дома я довожу їх до завершення, друкуємо посібники.

Що ще є у ваших планах зробити, чого не ще було?

Було в планах зробити табір тільки для дівчат і тільки для хлопчиків, але не на базі табору, а при церкві, типу канікулярної школи. Але через карантин дуже важко щось прогнозувати чи ставити якусь мету. Зараз ми тільки підтримуємо дитячі відділи, висилаємо різні матеріали, ділимося інформацією, цікавими відеоуроками, які знімає Східно-Дніпровський регіон по дитячих уроках «Подолання», «Джерельце», Струмочок».

Весь час йшла підготовка до літнього табору. Але, якщо табору не буде, буду пропонувати, щоб при церквах зробили канікулярні, в умовах дозволу, невеликі табори. Цього року хотіли провести програму по біблійних уроках програми «Сумка самарянина». А восени плануємо провести вікторину по книзі Буття, яку не провели весною.

Як ви вважаєте, що треба робити, щоб діти залишалися в церкві?

Це дуже важливе питання. В тому, чи піде дитина з церкви чи залишиться, церква відіграє 30 відсотків. Сімдесят відсотків припадає на фундамент, який закладається у сім’ї батьками. Скільки часу батьки приділяють уваги дитині, скільки часу читають, моляться, чи проводяться сімейні домашні богослужіння – ця основа закладається вдома. Діти чують, як обговорюють вдома пастора, людей в церкві і не хочуть ходити до такої «поганої» церкви. Хто винний?

Церква відіграє виховну роль, але не таку велику, яку має сім’я. Коли діти покидають церкву − це недопрацювали батьки. У церкві дитина може не знайти друзів, до неї не знайшов підхід дитячий керівник – це впливає, але, в основному це – скільки батьки приділяють уваги своїм дітям. Чи вони заняті своїми справами, а дітей бачать тільки вранці і ввечері, діти зайняті телефонами та комп’ютерами, то тоді немає чого очікувати доброго. Вірні пріоритети повинні бути в усіх сім’ях: відносини з Богом – сім’я – служіння в церкві.

Питання – Алла Шумило

image_pdfimage_print
Facebook
Twitter
LinkedIn
In this article:

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist